Jeśli chcecie wiedzieć, jakie oceny wystawiłem posiadanym grom, zapraszam na mój profil w serwisie boardgamegeek.com (pod tym adresem znajdziecie zaś spis ocen wszystkich planszówek, w jakie grałem). Ranking, jaki prowadzę na BGG odzwierciedla mój bieżący stosunek do gier. Pewne tytuły zrecenzowane na blogu mogły zyskać, a inne stracić z biegiem czasu. Cóż, gust stale ewoluuje, oczekiwania względem gier ulegają nieustannym zmianom, a na horyzoncie co rusz pojawiają się nowe punkty odniesienia. Czasem zwyczajnie natrafiam na planszówkę, po poznaniu której muszę na nowo pisać swoją definicję „gry wybitnej”, a to, co niegdyś uznawałem za absolutny TOP zaczyna być „tylko” jedną z wielu bardzo dobrych pozycji… ;).

W swoich recenzjach korzystam z lekko zmodyfikowanej skali przyjętej przez serwis boardgamegeek.com:

10 – Absolutnie porywająca. Jedna z najbardziej interesujących planszówek, w jakie dane mi było zagrać. Ścisła czołówka ulubionych tytułów.

9 – Rewelacyjna. Niezwykle satysfakcjonująca rozgrywka, z wielką przyjemnością usiądę do stołu.

8 – Bardzo dobra. Godna polecenia gra, bardzo lubię w nią grać i nigdy nie odmówię partii.

7 – Dobra. Zwykle mam ochotę na partyjkę. Nie jest to wprawdzie priorytet do wyciągnięcia na stół, ale rozgrywka wciąż potrafi dać sporo satysfakcji. Solidny tytuł.

6 – Przyzwoita, jest w niej przynajmniej trochę zabawy i główkowania. Nie rzuca mnie na kolana, ale wciąż ma trochę mocnych stron. Sam z siebie raczej nie zaproponuję partii, ale zagram gdy zostanę o to poproszony.

5 – Przeciętna. Gra z kategorii „ani mnie to ziębi, ani grzeje”, czyli po prostu nic szczególnego. Jest wiele ciekawszych tytułów na rynku. Mogę zagrać w przypadku braku czegoś lepszego pod ręką.

4 – Taka sobie. Nie do końca trafia w mój gust i jest w niej coś, co mocno psuje mi przyjemność z rozgrywki. Nie wykluczam jednak zagrania w nią ponownie lub dania „drugiej szansy”.

3 – Słaba. Gra pełna wad. Zagram tylko w wyjątkowych okolicznościach, w zdecydowanej większości przypadków odmówię partii.

2 – Bardzo słaba. Wyjątkowo irytująca gra, nie mam najmniejszej ochoty zagrać w nią ponownie.

1 – Dno. Omijam szerokim łukiem.